ES dalībvalstu enerģētikas tīklu sasaiste, ES enerģētikas pētniecības fonda izveide un vienota naftas dabasgāzes iepirkšana — šādus priekšlikumus, gatavojoties nākamnedēļ paredzētajai apvienotajai parlamentu sanāksmei „Pretim Eiropas Enerģētikas kopienai 21.gadsimtā?”, šonedēļ Parlamenta Rūpniecības un Vides komitejās stādīja priekšā Parlamenta priekšsēdētājs Ježijs Buzeks. „Cilvēki varbūt neizprot ģeopolitiku, taču viņi saprot, kad tiek atslēgta apkure,” saka Buzeks.
Parlamenta priekšsēdētājs norādīja, ka šādas kopienas izveide nestu jūtamus ieguvumus — tā, piemēram, ES kļūtu ievērojami konkurētspējīgāka un kā vienots, spēcīgs bloks sarunās par naftas un dabasgāzes iepirkumu spētu panākt zemākas cenas.
„Pirms 60 gadiem tika dibināta pirmā enerģētikas kopiena,” teica Buzeks Rūpniecības komitejas sanāksmē. „Mūsu vecvecākiem tās bija ogles un tērauds. Tagad ir jāvirzās uz priekšu ar plašāku skatupunktu.”
5.maijā publiskotā Ježija Buzeka un bijušā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žaka Delora deklarācija par Eiropas Enerģētikas kopienas izveidi pamatojas uz Delora vadītās ideju kalves Notre Europe ziņojumu.
Buzeks norādīja, ka, ja visas dalībvalstis nebūtu gatavas šim solim, projektu varētu uzsākt ar vismaz deviņām valstīm. Pārējās varētu pievienoties vēlāk.
Tam nepiekrita lietuviešu deputāts Zigmants Balčitis (Sociālisti un demokrāti): „Mums vajadzīga koordinēta enerģētikas politika, taču mums arī nepieciešama solidaritāte. Es šaubos ka mēs to varēsim panākt, ja Eiropas virzīsies uz priekšu ar diviem ātrumiem.”
Džils Čičesters (Konservatīvie un reformisti, Apvienotā Karaliste) aizrādīja, ka dalībvalstīm vajadzīgs laiks, lai pilnībā īstenotu otro un trešo enerģētikas paketi. „Ja mēs uzsāksim šo projektu, process, iespējams, nevis paātrināsies, bet apstāsies,” viņš teica.
Janiks Jadots (Zaļie, Francija) atzīmēja, ka Buzeka ierosinātā pieeja ir pārāk vispārēja: „Mēs jau tērējam daudz naudas par atjaunīgās enerģijas avotu izpēti. Taga jūs runājat par fosilo degvielu. Vai mums nevajadzētu mēģināt koncentrēties uz vienu lietu?”
Pauls Rībigs (Eiropas Tautas partijas grupa, Austrija) ierosināja līdzekļus, kas iegūti CO2 kvotu izsolēs, izmantot pētniecībā, lai nodrošinātu, ka fosilo degvielu ražošana un izmantošana ir droša un efektīva.